Работа с живак

Re: Работа с живак

Мнениеот joranovj.a » 16 Сеп 2014, 15:23

Господине, известна ни е гледната точка на шопа за нещата - шльокавица и к'вото стане, но тук става въпрос за чисто инженерни решения- дали хората да живеят 40 или 80-90 години, дали да са здрави или грохнали, дали да сме хора или ... Шопът е близък до бога - какво са за него някаква планета, вселена, време, пространство....
joranovj.a
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Сеп 2014, 08:38
Местоположение: Бургас

Re: Работа с живак

Мнениеот haifisch » 16 Сеп 2014, 18:48

saandooo написа:И къде е лошото,от гледна точка на природата ние сме поредния катаклизъм. Изчезнеме ли -добре, оцелееме ли-пак добре.Колко ли пъти Природата се е самоунищожавала и след това възраждала за тия 4,6 милиарда години?Краището например е много богато на живак,а пък човечетата си щъкат там от хиляди години.Около София бъка от уранови мини,ама няма и намек софиянци да изчезнат заради това.За нас много неща са опасни и вредни,но на природата и дреме,дори да изчезне Земята,какво от това,една планета по малко ,от трильони.За това,пиеме си, ядеме си и си носиме новите дрехи и не се взимаме много на сериозно,най много да умреме,както казват шопите :cb8: :cb8:


По нелеп коментар не бях чел...

П.П. В природата трябва да има равновесие, всичко е съвършено. Когато един хищник се изкачи на върха на хранителната верига той унищожава ареала си на обитание. Тогава се налага да самоограничи популацията си и се саморегулира. Човека унищожава, убива и вреди и така ще се затрие сам от лицето на земята. Разликата с животните ни е само една, че ние сме имали възможност да избегнем самоунищожението си, но, "пиеме си, ядеме си и си носиме новите дрехи", а след нас потоп. :96:


@
joranovj.a написа:Господине, известна ни е гледната точка на шопа за нещата - шльокавица и к'вото стане, но тук става въпрос за чисто инженерни решения- дали хората да живеят 40 или 80-90 години, дали да са здрави или грохнали, дали да сме хора или ... Шопът е близък до бога - какво са за него някаква планета, вселена, време, пространство....


Нали знаеш, Колега, от От Искъро по дълбоко нема, от Витоша по високо нема. :2e1:
Не бъркай личността ми с поведението ми. Личността ми е това, което съм аз, а поведението ми зависи от това кой си ти.
Аватар
haifisch
 
Мнения: 209
Регистриран на: 07 Сеп 2014, 10:59
Местоположение: Бургас

Re: Работа с живак

Мнениеот Eli » 16 Сеп 2014, 19:49

Хайде да е само по темата,моля :74:
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
Аватар
Eli
 
Мнения: 884
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:52
Местоположение: Варна

Re: Работа с живак

Мнениеот tediarsova » 16 Сеп 2014, 20:28

Ееее , колеги струва ми се , че се разгорещихте много а не е нужно .
Темата е как се работи с живак , а не вреден ли е живака за което спор няма , че е вреден и то много . И още нещо за годините през които съм ходила по реките още не съм видяла някой в края на деня да извади живака и да обработва добива . Така ,че споко Земята ще я има и много години след нас .
А сега се сетих да ви питам какво правите като намерите златинки с живак в реката хвърляте ли ги ? :a5: :59: :59:
Темата е много хубава и ще е полезна за много колеги :74:
tediarsova
 
Мнения: 27
Регистриран на: 24 Юли 2014, 12:59
Местоположение: Батановци - Перник

Re: Работа с живак

Мнениеот Eli » 16 Сеп 2014, 21:13

tediarsova написа: А сега се сетих да ви питам какво правите като намерите златинки с живак в реката хвърляте ли ги ? :a5: :59: :59:
Темата е много хубава и ще е полезна за много колеги :74:


Здравей,Теди!Ето снимка от личния ми архив по повод питането ти :9d:
Прикачени файлове
DSC09278.JPG
DSC09278.JPG (105.41 KiB) Прегледано 9844 пъти
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
Аватар
Eli
 
Мнения: 884
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:52
Местоположение: Варна

Re: Работа с живак

Мнениеот haifisch » 16 Сеп 2014, 21:31

Eli написа:Хайде да е само по темата,моля :74:

АааааааааааУУУ, цензура... Моля, посочете кой пост не е по темата. Мисля, че безопасността при работа с живак е част от темата.

Теди Арсова, Има неща, които не е престъпление да знаеш, престъпление е да използваш знанията си, а да ги предаваш/обучаваш някого, съвсем не е безобидно, напротив. Считам, че Кая написа доста изчерпателен пост по темата.
Не бъркай личността ми с поведението ми. Личността ми е това, което съм аз, а поведението ми зависи от това кой си ти.
Аватар
haifisch
 
Мнения: 209
Регистриран на: 07 Сеп 2014, 10:59
Местоположение: Бургас

Re: Работа с живак

Мнениеот Eli » 16 Сеп 2014, 21:45

Виж,сега,ако някой е решил да използва живак,никой не може да го спре.Ама никой!И като реши,е по-добре да знае как да го направи,разбира се,след като се е запознал и е наясно с рисковете,които крие употребата му,а не да импровизира,което според мен е по-лошия вариант.Това е пак един вид превантивна мярка.Аз и по-горе писах и пак ще напиша,аз лично не бих се и доближила до живак.В края на краищата,всички сме големи и разумни хора и би следвало да умеем добре да преценяваме какво,как и защо го правим.И с риск да се повторя,парите на живака са силно токсични,не забравяйте и не подценявайте!
:9d:
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
Аватар
Eli
 
Мнения: 884
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:52
Местоположение: Варна

Re: Работа с живак

Мнениеот haifisch » 16 Сеп 2014, 22:29

Eli написа:Виж,сега,ако някой е решил да използва живак,никой не може да го спре.Ама никой!И като реши,е по-добре да знае как да го направи,разбира се,след като се е запознал и е наясно с рисковете,които крие употребата му,а не да импровизира,което според мен е по-лошия вариант.Това е пак един вид превантивна мярка.Аз и по-горе писах и пак ще напиша,аз лично не бих се и доближила до живак.В края на краищата,всички сме големи и разумни хора и би следвало да умеем добре да преценяваме какво,как и защо го правим.И с риск да се повторя,парите на живака са силно токсични,не забравяйте и не подценявайте!
:9d:

Ето, в края на статията има интересен цитат. http://doctoronline.bg/articles/7466/Svetat-se-gotvi-da-zabrani-jivaka
Не бъркай личността ми с поведението ми. Личността ми е това, което съм аз, а поведението ми зависи от това кой си ти.
Аватар
haifisch
 
Мнения: 209
Регистриран на: 07 Сеп 2014, 10:59
Местоположение: Бургас

Re: Работа с живак

Мнениеот saandooo-BIG AL » 17 Сеп 2014, 08:41

Момци вие от майтап не разбирате ли,просто казвам да гледаме по ведро на нещата.Дали дявола е черен,спор няма.От друга страна не съм чул колко човека са умрели от отравяне с живак в България,а има реки в които той излиза директно в течно състояние ,а не като амалгама.Говоря от личен опит.А колкото до това дълбок ли е Искаро и висока ли е Витоша,цитат от велик човек,, Сердика е моя Рим,,За малко да забравя,поздравявам всички софиянци и Българи,днес е денят на София!!! :59:
копам седнал,що не мога легнал
Аватар
saandooo-BIG AL
 
Мнения: 251
Регистриран на: 28 Юни 2014, 16:54
Местоположение: ШОП

Re: Работа с живак

Мнениеот joranovj.a » 17 Сеп 2014, 10:10

Поздрави на софиянци и от мен!
За това колко хора са умрели от живак в България и по-точно в Софийско статистика и изследвания няма. Но има изследвания и данни /секретни, разбира се, навремето/, че докато Кремиковци работеше по старата съветска технология, се изсипваха до 8 тона живак годишно върху околността и раята. Освен всичко друго, кремиковската руда съдържа и доста живак. Печаха я в т.н. Рудоподготвителен цех преди магнитната сепарация и отделените газове излитаха директно през комина, а от там където Господ реши. И така някъде до към 1988-89 г. докато не смениха магнитната сепарация с високоградиентна магнитна сепарация /може и да греша за годината, ама там някъде беше/. Живакът беше една от причините да се махна през 1987 от София и БАН. През 80-те ползвах живак за извличане на финно злато с всички предохранителни мерки, но след това се ориентирах към много по-модерни, по-безопасни и ефективни химически методи.
joranovj.a
 
Мнения: 3
Регистриран на: 15 Сеп 2014, 08:38
Местоположение: Бургас

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко за златото - споделен опит

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron
BGtop