Топене на злато

Re: Топене на злато

Мнениеот doktora » 30 Яну 2020, 22:20

любо написа:Лаик съм по тези техники, темата е доста интересна! Има ли възможност да се контролира температурата на нагряване?


За съжаление индукционното нагряване ще е безконтролно. Може да се направи регулатор но ще излезе доста скъпо защото тернометъра който ще засече 1000 или 1200 градуса е скъп. Когато уреда се включи реално злато от 20-40 грама ще се стопява за 2 мин. В момента в който златото се втечни трябва да се изчака още 20-30 сек в които може да се добави боракс след което се изключва нагряването спира и може да се вземе графитния тигел и да се отлее.
doktora
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2017, 12:45

Re: Топене на злато

Мнениеот любо » 30 Яну 2020, 22:23

doktora написа:
любо написа:Лаик съм по тези техники, темата е доста интересна! Има ли възможност да се контролира температурата на нагряване?


За съжаление индукционното нагряване ще е безконтролно. Може да се направи регулатор но ще излезе доста скъпо защото тернометъра който ще засече 1000 или 1200 градуса е скъп. Когато уреда се включи реално злато от 20-40 грама ще се стопява за 2 мин. В момента в който златото се втечни трябва да се изчака още 20-30 сек в които може да се добави боракс след което се изключва нагряването спира и може да се вземе графитния тигел и да се отлее.

:59: Успех с начинанието! Ще чакаме крайни резултати!
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Топене на злато

Мнениеот Jimmy » 31 Яну 2020, 21:34

Здравейте !
Попаднах в нета на газови горелки, които достигат 1800 и дори 2400 градуса.
Подходящи ли са за топене на злато или са силни? Има ли опасност по фините прашинки да изгорят?
Jimmy
 
Мнения: 52
Регистриран на: 19 Яну 2020, 10:23

Re: Топене на злато

Мнениеот admin » 31 Яну 2020, 21:41

Jimmy написа:Здравейте !
Попаднах в нета на газови горелки, които достигат 1800 и дори 2400 градуса.
Подходящи ли са за топене на злато или са силни? Има ли опасност по фините прашинки да изгорят?

Здравей!
Дай линк да ги погледнеме,горелки всякакви.Топенето на злато не е толкова елементарно,има си тънкости и ако не си го правил,вероятноста да даде доста фира е голяма!
Skype:bgzlato.com
Аватар
admin
Администратор
 
Мнения: 1253
Регистриран на: 27 Юни 2014, 22:12
Местоположение: София

Re: Топене на злато

Мнениеот lyubo_lbm » 01 Фев 2020, 00:20

Здравейте!
Виждал съм горелки в юроком такива малки горелки на газ+въздух ползват ги зазапояване на медни тръби но са цифра :a5:
lyubo_lbm
 
Мнения: 172
Регистриран на: 19 Сеп 2018, 16:34

Re: Топене на злато

Мнениеот Jimmy » 02 Фев 2020, 21:04

За съжаление не знам как да пусна линк, но горелките ги видях в сайта на Елена газ.
В събота отидох до магазина им.
На опаковката на горелката с голям шрифт беше написано 700' С, а с по ситен шрифт 1950' С. Не знам на какво да вярвам. Отказах се.
Намерих друга, в друг магазин за 29 лева, турска, прилича на оксижен, но само на газ, с 3 дюзи. Смятам да я купя.
Jimmy
 
Мнения: 52
Регистриран на: 19 Яну 2020, 10:23

Re: Топене на злато

Мнениеот doktora » 03 Фев 2020, 01:26

Здравейте видеото с индукционния нагревателмай не мога да го кача тук. Всичко заработи първо пробвахме с 12 грама сребро поставено в графитен тигел поставен в керамична пота. Среброто се стопи за около 5-8 мин не засяках точно. Доволен съм от постигнатото но май ще трябва да потърся нова схема за направата на още по-мощен индукционен нагревател, нещо около 1.5 -2 киловата. Този който направихме е около 750 вата, за съжаление трудно ще стопи 20 гр злато, но 3-5 гр ще ги стопи за около 8 мин. Ще направя още няколко теста на устройството и ще пиша за резултатите. Не сме се отказали ще направим по мощен нагревател ;)
doktora
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2017, 12:45

Re: Топене на злато

Мнениеот любо » 03 Фев 2020, 09:44

За съжаление, платформата на форума не позволява да се качват директно клипове- както в социалните мрежи. Трябва първо да се качи в youtube или във vbox и тогава тук!
Поздравления за успеха! :96:
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Топене на злато

Мнениеот doktora » 08 Фев 2020, 20:16

Днес направих поредния опит да стопя сребро с индукционния нагревател. Резултата беше впечатляващ 22 грама сребро 3 мин. После стопих 30 грама мед за 5 мин. Всичко се получи благодарение на високотемпературна вата с която увих графитния тигел и го сложих в нагревателя. По този начин нямам загуба на температура. Всичко работи добре ще топи и злато все пак мед се топи при 1084 градуса. Ще сложа снимки но трябва да ги направя пи малки че сайта не ми позволява. Успех на всички ако имате въпроси тук съм :59:
doktora
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2017, 12:45

Re: Топене на злато

Мнениеот любо » 08 Фев 2020, 20:27

Ватата е да предпазва самия нагревател от температурата на нагрявания елемент. Сега се сетих за едни перлитени тухлички в акомулиращите печки ''изгрев'' ако не се лъжа, нагрявал съм я с газовата горелка в продъжение на пет минути, без да има разлика е температурата на обратната страна.
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко за златото - споделен опит

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron
BGtop