Въпрос към хората с опит

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот haifisch » 03 Мар 2015, 13:57

Eli написа:Чак с кой знае какъв опит не съм,но да споделя и аз.Първия ми излет за злато на реката беше пълен провал.Беше топъл януарски ден,отидохме с другата Ели в едини гори тилилейски-двете сами,без обхват на телефоните,никой не знаеше къде сме,само сняг и стъпки на диви животни,ходили да пият вода от реката.Първите уроци са най-незабравими!Разбира се,хареса ми,не съм се отчайвала,даже напротив-амбицирах се!След това отидох с част от Варненската група,нямах нищо,Ники-Алто ми даде стария си улей-направен от капак на печка с рифел залепен -на него проблясна и първата ми златинка,под зоркия поглед на Ели и другите момчета.Ползвах техните инструменти-лопата,кофа,сито от фритюрник,леген,гледах как работят,къде търсят и....така се започна.След това,постепенно си набавих всичко необходимо,имам и някои неща,които са ми подарък,за което отново благодаря!Общо взето,истината е да отидеш на реката с хора,които вече са поне малко напреднали в хобито,да гледаш(крадеш занаят),да питаш и да се учиш.
:9d:

Да пълниш компотени буркани? :40:
Не бъркай личността ми с поведението ми. Личността ми е това, което съм аз, а поведението ми зависи от това кой си ти.
Аватар
haifisch
 
Мнения: 209
Регистриран на: 07 Сеп 2014, 10:59
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот alto » 03 Мар 2015, 22:20

Eli написа:
gothic_fan написа:Здравейте! Може ли да Ви помоля да споделите кога сте намерили първата си златинка след като сте се запалили, и с какви пособия? :boat: Зная че има страшно много фактори като инструменти,късмет и т.н., но все пак ми е интересно старите кучета да се изкажат!

Чак с кой знае какъв опит не съм,но да споделя и аз.Първия ми излет за злато на реката беше пълен провал.Беше топъл януарски ден,отидохме с другата Ели в едини гори тилилейски-двете сами,без обхват на телефоните,никой не знаеше къде сме,само сняг и стъпки на диви животни,ходили да пият вода от реката.Първите уроци са най-незабравими!Разбира се,хареса ми,не съм се отчайвала,даже напротив-амбицирах се!След това отидох с част от Варненската група,нямах нищо,Ники-Алто ми даде стария си улей-направен от капак на печка с рифел залепен -на него проблясна и първата ми златинка,под зоркия поглед на Ели и другите момчета.Ползвах техните инструменти-лопата,кофа,сито от фритюрник,леген,гледах как работят,къде търсят и....така се започна.След това,постепенно си набавих всичко необходимо,имам и някои неща,които са ми подарък,за което отново благодаря!Общо взето,истината е да отидеш на реката с хора,които вече са поне малко напреднали в хобито,да гледаш(крадеш занаят),да питаш и да се учиш.
:9d:

Ели каза най-важното а то е да бъдеш с по опитен колега ,който знае какво прави.Спомням си първата златинка на Ели и емоцията и радостта след като я видя което ми навява много приятни спомени от онзи ден с колегите с които бяхме, но да оставя носталгията и да си дойда на думата.Започнах да чета из нета 2012 май месец, юни отидох на гости на приятел на село и решихме да отскочим до реката-бях напълно неподготвен,но взех стелката пред вратата,една продънена тенекия от сирене и една стара кафеварка,с която да загребваме материала.Сложих стелката в тенекията и плйос в реката като имитирах улей от праерата загребнахме 2-3 пъти с кафеварката и това е резултатът
DSC01807.JPG
DSC01807.JPG (36.13 KiB) Прегледано 11142 пъти
изрових го от архивите.От тогава до сега не е имало излет без да намеря.Лошото е ,че никой не ми е помагъл или ми е казал как да търся в началото но за сметка на това съм имал много късмет явно.Желая ти късмет и упоритост и всичко ще се случи.Успех.
alto
 
Мнения: 64
Регистриран на: 03 Юли 2014, 07:09
Местоположение: Варна

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот gothic_fan » 03 Мар 2015, 23:03

Ясно......четене, упоритост и късмет!!!! Alto: супер история и достоен завършек! Благодаря на всички за отговорите и за това че ме ориентирате в обстановката, наближава топлото време и се надявам да има по-малко писане и повече :fe4:
Винаги можеш да се откажеш, но никога не можеш да спечелиш, без да опиташ....
gothic_fan
 
Мнения: 18
Регистриран на: 24 Фев 2015, 11:32
Местоположение: СеВеРоЗаПад

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот магдалена » 07 Дек 2015, 02:14

Мойта първа златинка намерих преди около 3 години,но не на реката,ами от скална проба,която бяхме взели с мъжа ми и обработихме и промихме в къщи. Лошото беше,че ако не беше микроскопа,никога нямаше да я забележа,а в последствие се оказа,че в останалия фин пясък в легенчето ималo и още,но пак от същия калибър. И въпреки това може и да беше толкова финно,но все пак беше някакво начало. Пожелавам успех,упоритост и търпение на всички начинаещи.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1567
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот Znahara555 » 29 Фев 2016, 12:13

От Znahara555
Моят първи опит, беше през далечната 1981 година на Искъра, край София. Но истинска работа по златодобива от разсипни пясъци беше на язовир Огняново, край Елин Пелин през 1989 - 1990 година. Тогава група от 70 - 80 души основахме Рударски съюз начело с геолога доцент Атанасов, който ни научи и на техника, къде и как да търсиме злато, минерали. Специално аз промивах на две рампи всяка по 10 - 15 кубика материал на ден. Добивът средно от една рампа беше 7 - 8 грама. Рекордът ми е от 17 грама за един ден. За тези три сезона най голямата самородка ми е 4,2 грама, която пазя като медальон и сега. Научих се да работя с багети - медни тръбички -фи 6 мм, Г - образни 40/15 см, в голямите рамена съм монтирал по 0,5 г речно злато за по добра индикация при търсенето. Доста труд са ми спестили да не копам на ялови участъци. Тогава имаше много препятствия. Не можеше като сега да се продава златото свободно, разрешителни за добив и др. Сега работя като хоби с драга на Keen, помпа 2" и инжектор модел ма Hydro - Force 250 - 2,5 ". Мечтата ми е да комбинирам работата с драгата с металотърсач от хубав клас за търсене на малки парчете самородки от порядъка 0,2 г и нагоре. Все още има такива места неоткрити у нас. За съвети към млади колеги оставам номера на телефона си 087 817 26 37. Иван Христов.
Аватар
Znahara555
 
Мнения: 63
Регистриран на: 26 Фев 2016, 18:37

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот yavor_penev » 29 Фев 2016, 21:22

Znahara555 написа:От Znahara555
Моят първи опит, беше през далечната 1981 година на Искъра, край София. Но истинска работа по златодобива от разсипни пясъци беше на язовир Огняново, край Елин Пелин през 1989 - 1990 година. Тогава група от 70 - 80 души основахме Рударски съюз начело с геолога доцент Атанасов, който ни научи и на техника, къде и как да търсиме злато, минерали. Специално аз промивах на две рампи всяка по 10 - 15 кубика материал на ден. Добивът средно от една рампа беше 7 - 8 грама. Рекордът ми е от 17 грама за един ден. За тези три сезона най голямата самородка ми е 4,2 грама, която пазя като медальон и сега. Научих се да работя с багети - медни тръбички -фи 6 мм, Г - образни 40/15 см, в голямите рамена съм монтирал по 0,5 г речно злато за по добра индикация при търсенето. Доста труд са ми спестили да не копам на ялови участъци. Тогава имаше много препятствия. Не можеше като сега да се продава златото свободно, разрешителни за добив и др. Сега работя като хоби с драга на Keen, помпа 2" и инжектор модел ма Hydro - Force 250 - 2,5 ". Мечтата ми е да комбинирам работата с драгата с металотърсач от хубав клас за търсене на малки парчете самородки от порядъка 0,2 г и нагоре. Все още има такива места неоткрити у нас. За съвети към млади колеги оставам номера на телефона си 087 817 26 37. Иван Христов.

Здравей и добре дошъл. Много се радвам когато хора с опит трупан с години се решават в подобна стъпка именно споделяне на опит. 1981 съм бил още в ташкент и блясък в очите :cb8: . Много ще ми е приятно да се запознаем на някоя неделна сбирка на кафе Пчелата в Люлин.
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот niki 67 » 01 Мар 2016, 09:16

Znahara555 написа:От Znahara555
Моят първи опит, беше през далечната 1981 година на Искъра, край София. Но истинска работа по златодобива от разсипни пясъци беше на язовир Огняново, край Елин Пелин през 1989 - 1990 година. Тогава група от 70 - 80 души основахме Рударски съюз начело с геолога доцент Атанасов, който ни научи и на техника, къде и как да търсиме злато, минерали. Специално аз промивах на две рампи всяка по 10 - 15 кубика материал на ден. Добивът средно от една рампа беше 7 - 8 грама. Рекордът ми е от 17 грама за един ден. За тези три сезона най голямата самородка ми е 4,2 грама, която пазя като медальон и сега. Научих се да работя с багети - медни тръбички -фи 6 мм, Г - образни 40/15 см, в голямите рамена съм монтирал по 0,5 г речно злато за по добра индикация при търсенето. Доста труд са ми спестили да не копам на ялови участъци. Тогава имаше много препятствия. Не можеше като сега да се продава златото свободно, разрешителни за добив и др. Сега работя като хоби с драга на Keen, помпа 2" и инжектор модел ма Hydro - Force 250 - 2,5 ". Мечтата ми е да комбинирам работата с драгата с металотърсач от хубав клас за търсене на малки парчете самородки от порядъка 0,2 г и нагоре. Все още има такива места неоткрити у нас. За съвети към млади колеги оставам номера на телефона си 087 817 26 37. Иван Христов.

Добре дошъл сред нас колега, наистина от човек като теб има какво да се научи!
Голям човек е дакела... http://vbox7.com/play:0c20b2d741&start=2
Аватар
niki 67
 
Мнения: 408
Регистриран на: 29 Юни 2014, 08:20
Местоположение: Гр. Сливница

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот Znahara555 » 09 Мар 2016, 12:56

До колегта от София yavor_penev .Колега ,като правите сбирки, хубаво е да запознаеме. Не знам къде е сладкарница Пчела в Люлин. Ще те помоля за повече информация когато правите сбирките. Вече съм пенсионер и не е проблем да се запозная с отбора. Ще съчетаеме опита с младостта. За контакти 087 817 26 37 или www ivanhristov555@gmail.com.
Аватар
Znahara555
 
Мнения: 63
Регистриран на: 26 Фев 2016, 18:37

Re: Въпрос към хората с опит

Мнениеот Znahara555 » 20 Мар 2016, 21:59

Znahara555 написа:До колегта от София yavor_penev .Колега ,като правите сбирки, хубаво е да запознаеме. Не знам къде е сладкарница Пчела в Люлин. Ще те помоля за повече информация когато правите сбирките. Вече съм пенсионер и не е проблем да се запозная с отбора. Ще съчетаеме опита с младостта. За контакти 087 817 26 37 или www ivanhristov555@gmail.com.

Вече зе запознах с екипа! :59:
Аватар
Znahara555
 
Мнения: 63
Регистриран на: 26 Фев 2016, 18:37

Предишна

Назад към Всичко за златото - споделен опит

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

BGtop