GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хобито.

GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хобито.

Мнениеот yavor_penev » 30 Юни 2014, 06:54

Да започем от избор на GPS. Има много навигации за кола марки типове, но за хобито предпочитам ръчен, водо и удароустойчив. Хубаво е модела да е поне среденн клас аз използвам по-стар модел средно висок клас. Необходимо е устройството да има по-голяма вътрешна памет или като моят с малка памет, но със слот за карти. Набор от карти позволява следене на маршрут или достиганне на точки по критерии нналични пътеки или черни пътища, по растерните карти - стръмнст...проходимост според растителност и много други.

Какво е хубаво да има един GPS?
задължително компас.
DSCN7616.JPG
DSCN7616.JPG (232.09 KiB) Прегледано 12345 пъти

добре е да следи позицията ни с връзка от няколко спътника. Да показва надморска височина, налягане.
DSCN7619.JPG
DSCN7619.JPG (244.1 KiB) Прегледано 12345 пъти

Хубаво е да има сравнително добра графика за ориентир но не е толкова важно.
DSCN7622.JPG
DSCN7622.JPG (245.34 KiB) Прегледано 12345 пъти
DSCN7618.JPG
DSCN7618.JPG (232.8 KiB) Прегледано 12345 пъти
Друго важно нещо за мен е опцията апарата да записва точките на движението. Моят записва точки от 13 километра и има опция -върни ме по пътеката назад. Това нощем, при буря в непознати планини е важно когато човек изгуби ориентация.
Как използвам уреда в помощ за хобито. Уточннявам GPS не открива злато, той спомага за бързо откриване и преминаване през предварително набелязани точки. Откриване на злато зависи изцяло от уменията ви. Та какво правя харесвам дадена река за проби с прилежащия и водосбор.За пример помествам река Раковица, приток на река Бързия. С повоща на програмата мапсорс и настолен компютър ннабелязвам точки за проби по притоците на реката.Горе в ляво с червено съм отбелязал лист със качени карти в момента е БГ планини свободна карта с много екстри има я в интернет.
Reka%20Rakovica%20PROBI.JPG
Reka%20Rakovica%20PROBI.JPG (235.16 KiB) Прегледано 12345 пъти
На картата офроуд също свободна за достъп, има я в интернет ннабелязвам точки за досъп до точките за пробите.
patishta%20da%20reka%20Rakovica.JPG
patishta%20da%20reka%20Rakovica.JPG (110.58 KiB) Прегледано 12345 пъти
По растернната карта на региона, който желая да посетя си правя сметка за труднноста на теренна и какво да помъкна със мен без да изплезя език нна първите 200 метра.
rasterna%20na%20regiona.JPG
rasterna%20na%20regiona.JPG (194.92 KiB) Прегледано 12345 пъти
С помоща на оградените с червено опции създавам връзки между зелените флагове _транспортни флагове за достъп с кола,джип колело мотор или пеша_ и червените флагове- с които съм набелязал деретата за пробите.
gotovi%20za%20ekshan.JPG
gotovi%20za%20ekshan.JPG (254.84 KiB) Прегледано 12345 пъти
Всичко изглежда готово и със свързване на ГПС с кабел към компютъра качвам всичките точки и приложени пътища върху същата карта в суров вариант намираща се в слота на апарата. Готови сме за навигация с апарата. Тъкмо да тръгнна и....
на картата натура 2000 се вижда че желаните места от мен за посещение попадат в границите и. От тук нататък всеки преценнява
natura2000.JPG
natura2000.JPG (86.39 KiB) Прегледано 12345 пъти
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот haifisch » 07 Сеп 2014, 21:32

За тези, които имат устройство с операционна система Android, горещо препоръчвам https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atlogis.sovietmaps. Мащаба не е голям, но тази навигация се е доказала пред мен в реални условия.
Не бъркай личността ми с поведението ми. Личността ми е това, което съм аз, а поведението ми зависи от това кой си ти.
Аватар
haifisch
 
Мнения: 209
Регистриран на: 07 Сеп 2014, 10:59
Местоположение: Бургас

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот yavor_penev » 10 Сеп 2014, 18:46

haifisch написа:За тези, които имат устройство с операционна система Android, горещо препоръчвам https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atlogis.sovietmaps. Мащаба не е голям, но тази навигация се е доказала пред мен в реални условия.

Охо баче привет радвам со да се засечем тук. Имам въпрос има ли крак патч да ги заобиколим тези 15 и нещо кинта не че са болка за умиргане просто е така за гъдела да покажем че сме Българи :40: :40: :40: и гоможем :40: :40: :40:
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот PINK_FLOYD » 10 Сеп 2014, 19:39

Явка,естествено има и фри версия но колко е орязана само след проба ще се разбере :dance:
https://play.google.com/store/apps/deta ... free&hl=bg
A patriot must always be ready to defend his country against his government.
PINK_FLOYD
 
Мнения: 80
Регистриран на: 09 Юли 2014, 07:51
Местоположение: Владиславово

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот haifisch » 10 Сеп 2014, 20:59

PINK_FLOYD написа:Явка,естествено има и фри версия но колко е орязана само след проба ще се разбере :dance:
https://play.google.com/store/apps/deta ... free&hl=bg

Добре заварили, Явка.
Краси, фри версията е само да видиш, какво се предлага. Пач или крак е незаконно да се пусне в нета, но съм сигурен, че ако ми пишеш на лични ще измислим нещо. Маджарова също може да ви помогне :)))
Не бъркай личността ми с поведението ми. Личността ми е това, което съм аз, а поведението ми зависи от това кой си ти.
Аватар
haifisch
 
Мнения: 209
Регистриран на: 07 Сеп 2014, 10:59
Местоположение: Бургас

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот PINK_FLOYD » 10 Сеп 2014, 21:12

haifisch написа:
PINK_FLOYD написа:Явка,естествено има и фри версия но колко е орязана само след проба ще се разбере :dance:
https://play.google.com/store/apps/deta ... free&hl=bg

Добре заварили, Явка.
Краси, фри версията е само да видиш, какво се предлага. Пач или крак е незаконно да се пусне в нета, но съм сигурен, че ако ми пишеш на лични ще измислим нещо. Маджарова също може да ви помогне :)))


Прав си,до сега, не ми се е случило да не намеря решение,за която и да е програма,Слави :)Знаеш как е.
Просто днес не ми се занимава .Иначе,инсталнах фри-то и е перфектна :)
Благодаря ти за предоставената информация :bc:
A patriot must always be ready to defend his country against his government.
PINK_FLOYD
 
Мнения: 80
Регистриран на: 09 Юли 2014, 07:51
Местоположение: Владиславово

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот gusenica » 08 Дек 2014, 17:55

Елементарно,ефтино и ефикасно

rsz_gps.jpg
rsz_gps.jpg (118.49 KiB) Прегледано 12079 пъти
20 човека разделени на 22 групи-КОПАМ САМ
gusenica
 
Мнения: 127
Регистриран на: 08 Юли 2014, 23:59

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот Eli » 08 Дек 2014, 20:14

gusenica написа:Елементарно,ефтино и ефикасно

rsz_gps.jpg

Ако е подходящо и за блондинки.... :a5:
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
Аватар
Eli
 
Мнения: 884
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:52
Местоположение: Варна

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот gusenica » 25 Мар 2019, 17:43

:ef4: Елементано е и за блондинки,но след 5 години да отговарям дали става за такива е доста късно-иначе джаджата си е перфектна :9d:
20 човека разделени на 22 групи-КОПАМ САМ
gusenica
 
Мнения: 127
Регистриран на: 08 Юли 2014, 23:59

Re: GPS навигационни системи в помощ за практикуване на хоби

Мнениеот любо » 25 Мар 2019, 20:51

gusenica написа::ef4: Елементано е и за блондинки,но след 5 години да отговарям дали става за такива е доста късно-иначе джаджата си е перфектна :9d:

Никога не е късно :ff2: :)
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Следваща

Назад към Всичко за златото - споделен опит

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron
BGtop