Речен нанос

Re: Речен нанос

Мнениеот любо » 22 Дек 2018, 00:19

kosta-s написа:Не съм специалист.ма си мисля че това полу влажно пресяване няма нищо общо с гравитациата. :a5:
Има много сухи дерета и подобни наноси, в такива случаи се взима материал и се носи до вода за промиване.
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Речен нанос

Мнениеот любо » 22 Дек 2018, 00:27

305ac738ea8ee582.jpg
305ac738ea8ee582.jpg (116.62 KiB) Прегледано 7261 пъти
Интересно ми е, взимал ли си проби от там където е легена и дали е показало нещо?
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Речен нанос

Мнениеот bibiko » 22 Дек 2018, 01:46

kosta-s написа:Не съм специалист.ма си мисля че това полу влажно пресяване няма нищо общо с гравитациата. :a5:


Това е проба от едно НЕПЪЛНО легенче! Всеки, който иска, може и сега да отиде и да си вземе оттам проби-с кофи, с ...каквото си поиска. Ще види и вертикалния окоп, който сина ми от снимката направи вертикално и навътре в ската, защото наклона е почти вертикален, около 70 градуса. От тогава не сме ходили на това място. Материалът е изключително сух, няма никаква влага и е циментиран буквално-не можеш да отделиш отделните фрагменти един от друг-камъни и пясък, ако нямаш кирка или чук, с които да ги разтрошиш, и после да ги събереш. Не знам на какво се дължи, но цвета на този материал е ярко червено-кафяв, като пръстта от онези серии по Дискавъри за златотърсачите от Австралия, и при промиването на реката, в ръкава на Струма дето бяхме, надолу по течението се проточи ''кървава'' диря на десетки метри. И ръцете боядисва много здраво. Много е опасно копането, защото ската е висок около 10-12м, и е надвиснал над теб, и макар камъните да са силно споени помежду си-виждате как стоят един над друг като на етажи, издадени навън на 2/3 от широчината си, не е изключено някой с тегло 50 кг да се изтърколи им да те премаже като муха! Злато, както е видно, има, но липсата на вода за промиване, а и факта, че си буквално на главния път Е-79, по който непрекъснато минават и полицейски патрули, са изнервящи неща... И все пак, като краен избор, може и там да се работи. Особено ме гложди мисълта да потърся подложка във основата на ската, и оттам да взема проби...може да се окаже ''бинго''-идея, знам ли? Хубавото е, както се вижда е, че преобладава зрънчестото злато. Този скат е продължавал и през мястото, където е изграден главния път-като се погледне надолу по посока на магистралата, много добре се вижда.


любо написа:
305ac738ea8ee582.jpg
Интересно ми е, взимал ли си проби от там където е легена и дали е показало нещо?


Там, където е закрепено легенчето, има като лек перваз по цялата дължина на това ниво на наноса, широк около педя мисля, не повече...не сме вземали от там проба. Единствената проба е от дъното на окопчето, навътре на нивото на вертикалата на ската.
bibiko
 
Мнения: 26
Регистриран на: 07 Яну 2018, 22:18

Re: Речен нанос

Мнениеот ОПЕЛ ФЕН » 22 Дек 2018, 15:24

струма минава покрай много зашитени райони натура 2000 и паркове дето не е разрешено да се копае ако района е такъв си е страшно :devil:
ако немаш опел значи немаш ништо 0888619795
Аватар
ОПЕЛ ФЕН
 
Мнения: 674
Регистриран на: 30 Яну 2018, 17:50
Местоположение: костинброд

Re: Речен нанос

Мнениеот любо » 22 Дек 2018, 18:01

bibiko написа:

любо написа:
305ac738ea8ee582.jpg
Интересно ми е, взимал ли си проби от там където е легена и дали е показало нещо?


Там, където е закрепено легенчето, има като лек перваз по цялата дължина на това ниво на наноса, широк около педя мисля, не повече...не сме вземали от там проба. Единствената проба е от дъното на окопчето, навътре на нивото на вертикалата на ската.

Стана ми интересно, защото при ерозията е като при улея, тежкото остава а лекия материал отива надолу. А наноса с големите камъни предполага, че е възможно да е оставило нещо между тях. Подложка /скала/ едва ли ще стигнеш там, и да има е надълбоко можеби.
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Речен нанос

Мнениеот bibiko » 22 Дек 2018, 22:08

любо написа:
bibiko написа:

любо написа:
305ac738ea8ee582.jpg
Интересно ми е, взимал ли си проби от там където е легена и дали е показало нещо?


Там, където е закрепено легенчето, има като лек перваз по цялата дължина на това ниво на наноса, широк около педя мисля, не повече...не сме вземали от там проба. Единствената проба е от дъното на окопчето, навътре на нивото на вертикалата на ската.

Стана ми интересно, защото при ерозията е като при улея, тежкото остава а лекия материал отива надолу. А наноса с големите камъни предполага, че е възможно да е оставило нещо между тях. Подложка /скала/ едва ли ще стигнеш там, и да има е надълбоко можеби.



Мдаа,...прав си... Трябва да отида и с лопатка да ''обера'' отложеното'' върху перваза по цялата дължина, ..и ако има нещо тежко, ще си покаже. А иначе не е невъзможно след яко копане да махна срутеното по склона, и да потърся в разреза на ската по вертикалата някаква истинска или лъжлива подложка-нищо не се знае. Ама това е, че съм ''на пътя'', дето се вика...отвсякъде се виждам като се покатеря и почна да къртя...
Иначе, Круме, там обекти от Натура 2000 няма. Защитената територия започва от над с.Пастра нагоре, има и табели, че е резерват-забранени са всички човешки трудови дейности, пречещи на Природата: лов, риболов, бране на цветя, билки, гъби, и т.н. "Горските'' са повече от дивеча, дет'се казва. Това е на над 18км от разклона за манастира.
Има още един стар речен насип, чиято височина е над 20 метра, абсолютно вертикално разположен, в който има камъни обли с тегло повече от 150кг,...като застанеш под него-страх да те хване! Но трябва да ида при хубаво време до там и да снимам,...иначе се намира на 200 метра от този насип. От там са добивали инертни материали за ЛОТ-2 на АМ''Струма'',...и аз бях пазач на машините там 4 години- от 2012 до 2016г. Кой знае колко златце са вкарали в тая ''златна'' магистрала герберастите, мамка им...
bibiko
 
Мнения: 26
Регистриран на: 07 Яну 2018, 22:18

Re: Речен нанос

Мнениеот ОПЕЛ ФЕН » 22 Дек 2018, 23:46

щом не е защитен района копай спокоино нема страшно :59:
ако немаш опел значи немаш ништо 0888619795
Аватар
ОПЕЛ ФЕН
 
Мнения: 674
Регистриран на: 30 Яну 2018, 17:50
Местоположение: костинброд

Re: Речен нанос

Мнениеот магдалена » 23 Дек 2018, 00:19

Според мен може да копае, но да си има едно наум и да бъде деликатен с разни заядливи хорица. По принцип след работа е редно да оставим терена така, както сме го заварили, поне така е по закон. Ако се притеснява някой нещо да не му каже може да се застрахова допълнително и по този начин, а именно като не оставя след себе си ями, канафки и т.н. Ние лично сме копали къде ли не покраи пътищата за проби , но въпреки че са минавали покрай нас доста патрулки никой, никога не ни е правил проблем, дори не са спирали.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1568
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Речен нанос

Мнениеот ОПЕЛ ФЕН » 24 Дек 2018, 00:15

магдалена написа:Според мен може да копае, но да си има едно наум и да бъде деликатен с разни заядливи хорица. По принцип след работа е редно да оставим терена така, както сме го заварили, поне така е по закон. Ако се притеснява някой нещо да не му каже може да се застрахова допълнително и по този начин, а именно като не оставя след себе си ями, канафки и т.н. Ние лично сме копали къде ли не покраи пътищата за проби , но въпреки че са минавали покрай нас доста патрулки никой, никога не ни е правил проблем, дори не са спирали.
маги това е зашто то сте много готини мене у драгоман ме заключеха само заради това че имах кирка лопата и ощте нещто у колата а у сливни ца преди години ме прибраха заштото бех в една кола с индианеца :ef4:
ако немаш опел значи немаш ништо 0888619795
Аватар
ОПЕЛ ФЕН
 
Мнения: 674
Регистриран на: 30 Яну 2018, 17:50
Местоположение: костинброд

Re: Речен нанос

Мнениеот bibiko » 03 Яну 2019, 01:00

bibiko написа:... Има още един стар речен насип, чиято височина е над 20 метра, абсолютно вертикално разположен, в който има камъни обли с тегло повече от 150кг,...като застанеш под него-страх да те хване! Но трябва да ида при хубаво време до там и да снимам,...иначе се намира на 200 метра от този насип. От там са добивали инертни материали за ЛОТ-2 на АМ''Струма'',...



Изображение


https://youtu.be/YDibpcmTTxI


https://youtu.be/iKoa1l7tB4U


Повечето камъни са подобни на тоя кварцов отломък.

Изображение
Изображение[/quote]
bibiko
 
Мнения: 26
Регистриран на: 07 Яну 2018, 22:18

ПредишнаСледваща

Назад към Къде да търсим и как да намерим самородно злато

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron
BGtop