Работа по скали/цепнатини/

Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот admin » 16 Юли 2014, 21:04

Извличане на злато от цепнатините на скалите,начини,пособия,въобще,всякаква информация и опит, споделяйте тук.
Личният ми опит показва,че едрото злато е по цепнатините,не в разсипите,стига дадената река да е златоносна!
Skype:bgzlato.com
Аватар
admin
Администратор
 
Мнения: 1253
Регистриран на: 27 Юни 2014, 22:12
Местоположение: София

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот yavor_penev » 16 Юли 2014, 21:29

http://www.goldfeverprospecting.com/crevicetools.html
интересен сайт в който можете да се запознаете с необходимото оборудване. Всичко показано човек може сам да си приготви или с малка помощ от техник. За цепкете в основните скали знам че попадне ли чожек на правината цепка на правилното място в реката и цепката да не е чистена на 100 процента ще си тръгне доволен от реката. Цепките са своеобразни депа на злато. Много често е възможно наистина от една лопатка материал от цепка да се добие повече злато отколкото с драга цял ден на безкраен нанос. :devil:
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот yavor_penev » 16 Юли 2014, 21:52

В доказано златоносни региони има резон злато да се търси не само в цепки в прилежащите скали на реката, но и по близки разломи открити скални масиви, склонове,баири и хълмове.Ето и как изглежда инвентара на братята златари на другия край на земята.
инвентар.jpg
инвентар.jpg (85.52 KiB) Прегледано 21849 пъти
инвентар 1.jpg
инвентар 1.jpg (131.7 KiB) Прегледано 21849 пъти
инвентар2.png
инвентар2.png (89.11 KiB) Прегледано 21849 пъти
Прикачени файлове
цепки на сухо.jpg
цепки на сухо.jpg (60.53 KiB) Прегледано 21849 пъти
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот Kiril62 » 16 Юли 2014, 22:29

И ето го резултата от цепките,затова аз само на тях наблягам :)
P6040001.JPG
P6040001.JPG (121.26 KiB) Прегледано 21842 пъти
P6040006.JPG
P6040006.JPG (82.77 KiB) Прегледано 21842 пъти
0888654620 Председател на БАТСЗМ
Kiril62
 
Мнения: 231
Регистриран на: 28 Юни 2014, 17:14
Местоположение: София

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот yavor_penev » 16 Юли 2014, 22:37

Кире, би ли дал повече инфо как примерно ти преценяваш на пръв поглед цепката чистена ли е скоро не е ли ,работила ли е със злато с натрупване или не. Какво следиш като профил, разположение ,големина на цепките ,до или в реките.
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот Kiril62 » 17 Юли 2014, 10:43

Да с удоволствие ще отговоря на въпроса ти.Значи както знаем местоживеенето на златото е в кварцовите скали.Много е важен терена където то живее златото и когато се откъсне от кварца поради природните сили и тръгне по коритото на реката къде се спира.Както знаем златото е 19 пъти по тежко от водата и 7 пъти по тежко от материяла в реката.Ако коритото на реката/ дъното/ е скалисто със напречни цепки на скалите златото попада там и няма как да излезне.Много е важен също така момента с наклона на самото корито на реката и как водата го влачи.Само за пример ще дам един случай на един водещ геолог който ми разказа ,а той е следния.Преди доста години тръгнали на проучване към Ивайловград и знаейки че реката е златоносна изкачвайки едно възвишение и тръгвайки да се спускат изключил двигателя на колата и я оставил да върви по инерция.Там където спрял автомобила от самосебе си те слезнали и влезли в реката за проби.Установили доста добра концентрация на златинки от взетите проби даже и некоя друга хубава самородка.Имайте предвид че по големите самородки попаднали в цепки по скалите няма как да излезнат въпреки силата на водата течаща по коритото на реката.Затова мойта препоръка е следната ,златоносна ли е реката и вървейки по коритото на реката и особено дъното ако е скалисто и има цепки бъркайте в тях и вадете всичко.Има ли големи камъни в реката пред камъка и зад камъка също вадете с помпа материала и го промивайте.Оглеждайте местността и реката откъде идва и как върви.И най вече е хубаво да излизнете с някой който разбира и да ви покаже поне основните неща,после е лесно.Специално аз вече съм на годинки/52/ нямам автомобил така че наблягам само на проверяването на цепнатини по скалите,ако има големи скали близо до руслото на реката е хубаво да се чисти между скалите.Така че успех пожелавам на всички,има ли въпроси ще отговарям на всеки било тук било на сбирките които правя на различни места в България.
Cracks_and_Crevices.jpg
Cracks_and_Crevices.jpg (18.01 KiB) Прегледано 21810 пъти
Rock and Water Currents.jpg
Rock and Water Currents.jpg (166.94 KiB) Прегледано 21810 пъти
Boulders.jpg
Boulders.jpg (11.16 KiB) Прегледано 21810 пъти

Ето ви едно образователно филмче от колегите от Америка.
След проливен дъжд в Аризона
0888654620 Председател на БАТСЗМ
Kiril62
 
Мнения: 231
Регистриран на: 28 Юни 2014, 17:14
Местоположение: София

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот Eli » 17 Юли 2014, 19:09

Смятам да се специализирам в тази област от търсенето на златце-някак си ми изглежда по-като за мен :D
На Говежда ще трябва да се науча на разни тънкости,пък дано да има и с какво да се похваля,надявам се на късмета на начинаещия :2e1:
Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност!
Аватар
Eli
 
Мнения: 884
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:52
Местоположение: Варна

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот yavor_penev » 17 Юли 2014, 20:35

Лично за мен най е важно човек да иде с кеф на реката-първо, да се разходи и огледа, да се понагъзурчи на реката няколко часа и ако намери две три златинки да не проклина цяла вселена а да се замисли за грешките си, първата от която е че е станал от кревата с фикс идеята че днес ще избие рибата и тръгва с тази си мисъл пренавит. Човек трябва да е спокоен, да стане и джурне едно кафенце с 3,4 цигарки да се събере с ортаците и с усмивка на реката. Може да ви звучи глупаво, но това наистина мисля - спокоен човек на реката, усмихнат и лъчезарен със сигурност ще намери това което му е отредено. :59:
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот Kiril62 » 17 Юли 2014, 22:48

yavor_penev написа:Лично за мен най е важно човек да иде с кеф на реката-първо, да се разходи и огледа, да се понагъзурчи на реката няколко часа и ако намери две три златинки да не проклина цяла вселена а да се замисли за грешките си, първата от която е че е станал от кревата с фикс идеята че днес ще избие рибата и тръгва с тази си мисъл пренавит. Човек трябва да е спокоен, да стане и джурне едно кафенце с 3,4 цигарки да се събере с ортаците и с усмивка на реката. Може да ви звучи глупаво, но това наистина мисля - спокоен човек на реката, усмихнат и лъчезарен със сигурност ще намери това което му е отредено. :59:


Знаеш ли че точно това обяснявах и на журналистите като давах интервютата,но без цигарите де че съм ги отказал.Иначе другото е така,когато отиваш и мислиш само за чистия въздух,адреналина и оня от горе може и да те възнагради.Трябва мисленето да бъде в тази насока , а не за бързо забогатяване че тогава няма да се получат нещата. :)
0888654620 Председател на БАТСЗМ
Kiril62
 
Мнения: 231
Регистриран на: 28 Юни 2014, 17:14
Местоположение: София

Re: Работа по скали/цепнатини/

Мнениеот 123321 » 18 Юли 2014, 20:54

Най-добрите попадения са ми именно от цепки,естествените капани на реките :dc:
123321
 
Мнения: 112
Регистриран на: 29 Юни 2014, 12:39
Местоположение: гр.Трън

Следваща

Назад към Къде да търсим и как да намерим самородно злато

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 госта

cron
BGtop