Оросяване на улей

Оросяване на улей

Мнениеот gothic_fan » 03 Мар 2015, 20:57

Здравейте колеги! След няколко дни ще е бойното ми кръщене на реката, и реших да се екипирам с необходимите пособия за излета. Ще сме там 3 дни и идеята ми е да минимизирам изненадите доколкото е възможно. В наличност до тук: легени, голяма,малка лопата , сито, ботуши високи, ръкавици високи, лост (кози крак), брадвичка, бенз. помпа , ръчна помпичка за цепнатините, улей,нивелир.....

Тъй като съм сигурен че трудно ще намеря удобно място за разполагане на улея в реката реших да го захраня с водна струя с помпа. Така ще мога да пресявам материал от по-отдалечени места и ще ползвам улея когато събера достатъчно....

Гледах доста клипове но все пак никога не съм се занимавал преди с това и имам нужда от мнението ви относно необходимата струя на водата.

Първо реших оросяването да става над улея като струята да пада отгоре под ъгъл върху ламаринената основа

Изображение

Но след като се замислих по този начин ще има много пръски и се намалява площта за разбиване на материала (вярно че е пресят,но все пак целта е да се постигне максимално раздробяване). Затова сложих скобите отстрани:

Изображение

Изображение

След това нивелирах улея и свързах помпата към тръбата. Сложих и кран за да мога да регулирам струята.

Изображение

С отворите видях малко зор защото отначало пробих 8... След теста обаче се оказа че потокът не е равномерен и остава голяма площ непокрита, затова пробих още и увеличих размера.

Накрая се получи това:

Изображение

Ето и клип, с регулиране на налягането с крана

https://www.youtube.com/watch?v=0SuiB-O ... e=youtu.be

Както се вижда, отново не се получава равномерно покритие на водата, като при макс. отворен кран като че ли е най-приемливо. Не зная дали се вижда добре, но след мини преградата водата образува нещо като скокче/водопад и ако това не доведе до забиване на материал там, по-тежката фракция ще пада на мрежата почти вертикално заради масата си, а по-леките частици ще имат повече време да се отделят (струва ми се че 60см промивна повърхност е малко с оглед на толкова силна струя,но все пак всичко засега е само на теория).

Според вас трябва ли да увелича още големината на отворите (не мога повече да увеличавам броя им защото вече са доста на гъсто)...

Изобщо всякакви критики и съвети са добре дошли! :59:
Винаги можеш да се откажеш, но никога не можеш да спечелиш, без да опиташ....
gothic_fan
 
Мнения: 18
Регистриран на: 24 Фев 2015, 11:32
Местоположение: СеВеРоЗаПад

Re: Оросяване на улей

Мнениеот yavor_penev » 03 Мар 2015, 21:05

На коя река ще ходиш ако не е тайна де. :59: Постарай се водата да е плавна не да прави пръски. Бих ти предложил по големи отвори. Нямаш прагове и трябва да внимаваш с дебита. Дано има възможност да поставиш улея в реката на спокойна вода и да му дадеш наклон 7-8 см преден-заден край. Очаквам с нетърпение убаво кадро на първите златинки още от проба на леген :96: :96:
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: Оросяване на улей

Мнениеот admin » 03 Мар 2015, 21:26

Улея е добър,но не одобрявам начина ти на работа,и според мен ще губиш доста ситно злато!
Skype:bgzlato.com
Аватар
admin
Администратор
 
Мнения: 1253
Регистриран на: 27 Юни 2014, 22:12
Местоположение: София

Re: Оросяване на улей

Мнениеот haifisch » 03 Мар 2015, 21:50

Ако ще използваш помпа и оросяване по добре си направи драга. Що се отнася до подходящите места за поставяне на улей, забентваш реката с камъни, поставяш между тях шума или предварително подготвено парче найлон и получаваш пад, който ще ти свърши работа.
Не бъркай личността ми с поведението ми. Личността ми е това, което съм аз, а поведението ми зависи от това кой си ти.
Аватар
haifisch
 
Мнения: 209
Регистриран на: 07 Сеп 2014, 10:59
Местоположение: Бургас

Re: Оросяване на улей

Мнениеот pscorpions » 03 Мар 2015, 21:58

Само пробите ще ти покажат как е най-добре. Аз на първия ми улей преправях доста оросителя. Проба - грешка, нали знаеш и продължаваш.
Аватар
pscorpions
 
Мнения: 73
Регистриран на: 22 Сеп 2014, 10:17

Re: Оросяване на улей

Мнениеот любо » 03 Мар 2015, 22:05

Вкарай водата в успокоителна кутия. Трябва ти плътна струя вода, за да прави турболенция и да отмива ненужния материал, а такава ти е чак на края на улея.
viewtopic.php?f=17&t=124
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Оросяване на улей

Мнениеот любо » 03 Мар 2015, 23:03

haifisch написа:Ако ще използваш помпа и оросяване по добре си направи драга.

Просто го виждам тоя улей как е станал на драга. :59:
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Оросяване на улей

Мнениеот gothic_fan » 03 Мар 2015, 23:30

yavor_penev - Реката не е тайна разбира се, на Стакевска река ще е излета, около село Извос, но можем да мръднем и към Белоградчик :59:

любо - Хахах за драга има време,искам първо да видя първата златинка. Значи да си поиграя с отворите, ако не стане ще мисля за успокоителна кутия, последно на тези примери попаднах:

Изображение

Изображение

Изображение

А големината на отворите зависи и от мах. дебит на водата. Тази помпа от днес не и знам х-ките, след няколко дни ще получа една с 300л. на минута, тя дали ще е достатъчна?

pscorpions - да, проба - грешка е правилния подход, днес цял следобед мерих и дупчих :2e1:

haifisch - наистина искам да се опитам да съм независим от силата на водата в реката и от наличието / липсата на удобни места за поставяне на улея ( а и имам за цел по-нататък живот и здраве да направя затворена система за промиване без нужда от течаща вода, което ще позволи обработване на недостъпни иначе места дори и на по-малко материал)

"Улея е добър,но не одобрявам начина ти на работа,и според мен ще губиш доста ситно злато!" - това не го разбрах? :a5:
Винаги можеш да се откажеш, но никога не можеш да спечелиш, без да опиташ....
gothic_fan
 
Мнения: 18
Регистриран на: 24 Фев 2015, 11:32
Местоположение: СеВеРоЗаПад

Re: Оросяване на улей

Мнениеот любо » 04 Мар 2015, 00:20

gothic_fan написа:
любо - Хахах за драга има време,искам първо да видя първата златинка. Значи да си поиграя с отворите, ако не стане ще мисля за успокоителна кутия, последно на тези примери попаднах:

Изображение
Не съм убеден на 100%, но мисля, че този вариянт ще ти върши работа.


"Улея е добър,но не одобрявам начина ти на работа,и според мен ще губиш доста ситно злато!" - това не го разбрах? :a5:

Ще го губиш, защото скоростта на водата е голяма и няма допир със стелката в началото, а ситното злато е умел плувец. Ще заминава обратно там от където е дошло. По принцип златото се утаява в първата 1/3 на промивната част на улея. За това ти трябва плътен поток вода, за да не ти задръства улея и да набива златото на дъното.
Успех ти желая!
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Оросяване на улей

Мнениеот yavor_penev » 04 Мар 2015, 08:08

Тръгни по течението посока Стакевци на разклона за село Прауджа в лево слизат река Пробойница и долна Раковица препоръчвам ти ги като по малки дерета. Преди Стакевци са другите Раковици, Братошка,Горна и средна Раковица както и еловски дол-по течението ти се падат десни преди село Стакевци. Средна Раковица се влива у голема река в землището на селото. Имена все златни. :59: :96:
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55


Назад към Направи си сам

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron
BGtop