Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот Niki_Totev » 07 Сеп 2022, 16:41

Здравейте! Няма да се обръщам към вас с "колеги", защото съм далеч да се приравнявам с опита ви :)

Преди месец може би ми попадна видео за добив на самородно злато. От години съм рибар, обикалям реки и язовири и винаги тръпката от неизвестността, от която в това хоби има много, ми е била водещият мотиватор. Добавям и природата, далеч от града, чистия въздух, спокойствието и липсата на дразнители на два крака. В тази връзка видях доста прилики между въдичарството и търсенето на злато. :D
Та, от тогава се интересувам от темата, изгледах доста клипове на български търсачи, доста изчетох и се рових. Принципите горе-долу ми се изясниха, на теория нещата не звучат трудно, но разбира се на практика далеч не е така :)
Преди десетина дни си купих легенче, две лопатки и каменарски чук, въоръжих се с един силен неодимов магнит и с голям оптимизъм направих два кратки излета за по 3-4 часа. Мислех си, че още на първата проба ще блесне жълта прашинка, а на 3-4-та ще набарам джоб с грамови късчета :cb8: :a5: И както може да се досетите, нито едно се случи, нито другото. :ba7: Да си призная, очаквах, че така ще стане, но пък и подобно на всички начинаещи (предполагам) имах някаква тайна надежда за успех. Понеже съм обикалял двете места с въдица и релефът и условията ми бяха известни предварително, набелязах си точки за проби спрямо всичката теория, която бях изчел до тогава. И нищо. :)
Далеч съм от мисълта, че правя всичко правилно, че търся на най-перспективните места и т.н. Това, ако хобито продължи да ме влече, ще го изгладя с времето. Осъзнавам и че районът, в който обикалям, е може би най-бедният на злато в страната. Става дума за Шумен и радиус 100-тина километра. От това, което научих ми стана ясно, че единствено Луда Камчия носи някакво злато, но то е минимално, до голяма степен е "отарашено", а районът за търсене е основно нагоре от яз. Камчия. Възникват ми няколко въпроса, най-вече свързани с места, като съм напълно наясно, че никой няма да ми посочи с пръст къде да продължа да търся:
- срещнах откъслечна информация за "Преслав и околностите" (може и тук е било) и нищо повече. Някой може ли да ме насочи поне за какво става дума, дали е пробвал в района - дали се касае за Голяма Камчия, която минава край Преслав, дали за деретата, които се спускат от планината над града, дали някъде другаде...
- някой пробвал ли е изобщо Голяма Камчия в който и да е било район? Никъде не се споменава по форуми, групи и т.н. Или никой не я е обикалял, или реката тотално не е златоносна, вкл. всички нейни притоци, дерета и потоци - поне така избистрям възможните 2 варианта. Но вторият чак не ми се струва възможен при положение, че има сравнително широк водосбор, разсича планини и скали, в нея влизат планински вади и дерета...че как дори едно няма да минава през златоносен пласт?
- попаднах и на информация за Мадара, което дори мен ме учуди, тъй като платото и възвишението там са седименти и не се вписват теоретично в местата за търсене. Има ли някакъв шанс да има нещо там?
- Деретата, които влизат в Луда Камчия през Ришки проход могат ли да са потенциално златоносни, дори и минимално, колкото да видя прашинка в легенчето за стимул? Оня ден прекарах 4 часа на едно такова без никакъв успех. А уж търсих по места като по учебник...

На всички места, на които обиколих, имаше кварц на дребни късчета, имаше магнетит - от прашец до камъчета почти колкото топче за тенис на маса, но нищо от това, което търся.

Пак казвам - не очаквам някой да ми посочи място къде да ходя, по-скоро молбата ми е някой да посочи къде да НЕ ходя от изброените дестинации, за да не си губя времето. Ясно е, че нашият край е далеч от даденостите в Родопите, например, но все пак силно се надявам да намеря някое дере, в което може да се намери по някоя златинка не само на теория. :)

Постът стана малко дълъг, за което се извинявам, но това ми е стар навик от една бивша професия. :)

Поздрави и успех на всички!
Niki_Totev
 
Мнения: 14
Регистриран на: 05 Сеп 2022, 13:32

Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот любо » 08 Сеп 2022, 07:34

Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот Niki_Totev » 08 Сеп 2022, 08:49

Темата съм я чел два пъти, но не отговаря на въпросите ми. Както написах и в първия си пост, изчел съм голяма част от достъпната информация и за да пусна оня дългия ферман по-горе, значи не съм намерил отговора. Но все пак благодаря! :)
Niki_Totev
 
Мнения: 14
Регистриран на: 05 Сеп 2022, 13:32

Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот любо » 09 Сеп 2022, 09:36

Нема да се плашиш и отчайваш. И аз съм ходил на доказано златоносна река, взимал съм проби на характерните места / дето казваш - като по учебник/ ИИИИИ - на геврека дупката :tease: :dash: нищо, ама от нищото по-малко. Вярвам че с времето ще намериш къде е, обикаляне и проби са му майката. Успех!
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп


Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот Niki_Totev » 12 Сеп 2022, 22:36

https://ibb.co/r386ytR

https://ibb.co/K64mG61https://ibb.co/K64mG61

https://ibb.co/qsdg8ZD

https://ibb.co/XV1NXcq

Тия дни ходих на една малка рекичка, на която се надявах да счупя каръка, обаче пак гредата нацелих. Има кварц, има магнетит, има хубави места за търсене. На две от снимките показвам къде обърнах най-голямо внимание:
На снимка едно е скален ръб от край до край на коритото, сцепен по средата и от там минава водата. Отдолу имаше стабилен нанос, който на две места изгребах до твърдо. Излязоха големи парчета кварц, даже двете строших да видя какво е вътре.
На втората снимка взима проби от началото на наноса в дясно, където свършва скалата. Взема проби от сухите цепки извън коритото. Още две точки на мястото пробвах. По нагоре намерих изключителен джоб, оформил се между две плочи може би в коритото. Отначало мислех, че е плитък, но накрая бърках до лакътя си. От там промих три леген чета материал и нищо. Чак не повярвах, честно казано и в началото си казах, че ако тука нне излезе нещо, няма къде. :)
Като цяло смятам, че ако дерето беше златоносно, все някоя златинкаеше да се е спряла на някои от тия места, но излязоха само няколко дребни люспи пирит и обичайните кварц, магнетит и други боклуци. Дерето не е дълго, да има 2-3 км общо. Възможно ли е златинките просто да остават някъде по горе (щото коритото е пълно с едри камъни, които може би служат като спирачка) или по вероятно рекичката изобщо да не е златоносна? Как смятате?
Niki_Totev
 
Мнения: 14
Регистриран на: 05 Сеп 2022, 13:32

Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот Niki_Totev » 18 Сеп 2022, 16:43

Мъртъв форум... :ba7:
Niki_Totev
 
Мнения: 14
Регистриран на: 05 Сеп 2022, 13:32

Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот admin » 18 Сеп 2022, 17:59

Здравей!
Района е много беден на злато и само пробите и много обикаляне би ти донесъл някакъв частичен успех!
Предполагам,че не очакваш някой да ти очертае точните координати по снимки предвид,че и колегите занимаващи се с това хоби от този регион са твърде малко.
Ето и още една тема която би ти била полезна в случай,че не си я погледнал
viewtopic.php?f=17&t=130
Успех!
Skype:bgzlato.com
Аватар
admin
Администратор
 
Мнения: 1253
Регистриран на: 27 Юни 2014, 22:12
Местоположение: София

Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот mitashki1975 » 18 Сеп 2022, 19:10

Вземи проби на Голяма Камчия след Омуртаговия мост нагоре.Там съм ходил за риба и съм взимал проби,има то за цвят ,но не съм проучвал обстойно;Успех!
mitashki1975
 
Мнения: 30
Регистриран на: 07 Авг 2014, 11:22

Re: Североизточна България - двете Камчии и водосборът им

Мнениеот Niki_Totev » 19 Сеп 2022, 09:12

admin написа:Здравей!
Района е много беден на злато и само пробите и много обикаляне би ти донесъл някакъв частичен успех!
Предполагам,че не очакваш някой да ти очертае точните координати по снимки предвид,че и колегите занимаващи се с това хоби от този регион са твърде малко.
Ето и още една тема която би ти била полезна в случай,че не си я погледнал
http://bgzlato.com/viewtopic.php?f=17&t=130
Успех!


Здравейте!
Естествено, че не очаквам някой да ми посочи точно място, аз и в предните постове го казах. По-скоро идеята ми беше за насока къде от изброените места да НЕ пробвам, ако някой с опит ги е обикалял и не е намерил нищо, за да знам поне че проблемът няма да е в мен като не открия златинки. :) Рибар съм и знам как стои въпросът със споделянето на дащни места, така че напълно разбирам ситуацията. :) Макар че гледам, че за други райони в страната в подобни ситуации е имало дори отговори с точни места за търсене или със съвет, че няма смисъл за място Х. :)
Благодаря за линка с темата, не бях я отварял и ми беше интересно да я прочета и най-вече да видя снимките. :59:
Niki_Totev
 
Мнения: 14
Регистриран на: 05 Сеп 2022, 13:32

Следваща

Назад към Златоносни райони

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron
BGtop