Топене на злато

Re: Топене на злато

Мнениеот emil1231 » 11 Мар 2019, 23:15

Не се стопи , как изчиствате златото след като го утаите с утайтела. С азотна ли...????
emil1231
 
Мнения: 55
Регистриран на: 29 Мар 2018, 11:58

Re: Топене на злато

Мнениеот магдалена » 12 Мар 2019, 01:19

emil1231 написа:Не се стопи , как изчиствате златото след като го утаите с утайтела. С азотна ли...????

admin написа:Колеги,моля химията да си бъде в съответните раздели!Смятам,че там е цяла енциклопедия,за там са и тези постове!
Благодаря!

Ще ти отговоря веднага след като ме питаш в електрониката. Администратора е прав, не е редно да разпръсваме темите, защото така в последствие никой, нищо не може да си намери, за което се извинявам, защото и аз имам вина тук.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1568
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Топене на злато

Мнениеот doktora » 26 Яну 2020, 23:08

received_2983713664983019.jpeg
received_2983713664983019.jpeg (163.78 KiB) Прегледано 8585 пъти
received_595965951224811.jpeg
received_595965951224811.jpeg (215.84 KiB) Прегледано 8585 пъти

Здравейте на всички! Аз извличам злато от електроника и го топя с горелка на газ. В последно време все по трудно стопявах златото може би защото е около 10 гр и горелката идва слаба. Замислих се как мога да топя злато бързо над 10гр с по-малко фира и хоп гледам в тубата видео с индукционен нагревател. Веднага погледна в магазините колко париса и цената ме отказа. Реших да си направя сам с помоща на свекъра ;) и взе че се получи. Все още го разработваме, но до седмица две ще стопя злато или сребро с него. Надявам се чрез нагревателя да забравя за горелката. Мощността е около киловат на 24 волта захранване.
doktora
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2017, 12:45

Re: Топене на злато

Мнениеот магдалена » 27 Яну 2020, 01:51

Както вече знаете и ние с мъжа ми се занимаваме със извличане и топене на благородни метали, така че живо се интересуваме от крайния резултат на този експеримент, както и повече подробности ако може. По принцип работим с оксижен и сме доволни, но понякога е по-добре да се използва такъв индукционен нагревател.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1568
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Топене на злато

Мнениеот doktora » 27 Яну 2020, 11:11

магдалена написа:Както вече знаете и ние с мъжа ми се занимаваме със извличане и топене на благородни метали, така че живо се интересуваме от крайния резултат на този експеримент, както и повече подробности ако може. По принцип работим с оксижен и сме доволни, но понякога е по-добре да се използва такъв индукционен нагревател.

Маги в момента който заработи ще дам схемата. Сега искам да направя охлаждане с вода, защото един човек каза че ще изгори без охлаждане, в момента охлаждането е вентилатор от захранване на настолен компютър. Ако заработи всичко би трябвало от 20 до 40 грама злато да ги стапя за около 2-3 мин почти без фира. Ще може да се отливат кюлчета или различни форми. Златото трябва да се топи в графитен тигел който се слага в точна по размер керамична пота, за да се предпазва графита. Още седмица две и ще стане. Миналата седмица имахме проблеми с транзисторите (гръмнаха) и затова се забавих. Всеки който се интересува от такъв вид топене на злато или сребро ще го запозная :) успех на всички. :59:
doktora
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2017, 12:45

Re: Топене на злато

Мнениеот любо » 27 Яну 2020, 22:15

doktora написа:Маги в момента който заработи ще дам схемата. Сега искам да направя охлаждане с вода, защото един човек каза че ще изгори без охлаждане, в момента охлаждането е вентилатор от захранване на настолен компютър. Ако заработи всичко би трябвало от 20 до 40 грама злато да ги стапя за около 2-3 мин почти без фира. Ще може да се отливат кюлчета или различни форми. Златото трябва да се топи в графитен тигел който се слага в точна по размер керамична пота, за да се предпазва графита. Още седмица две и ще стане. Миналата седмица имахме проблеми с транзисторите (гръмнаха) и затова се забавих. Всеки който се интересува от такъв вид топене на злато или сребро ще го запозная :) успех на всички. :59:

Дебна Изображение :cb8:
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Топене на злато

Мнениеот lyubo_lbm » 28 Яну 2020, 21:52

Здравейте колеги , браво на доктора-добре си измислил нещата дано да се случат, успех :96:
lyubo_lbm
 
Мнения: 172
Регистриран на: 19 Сеп 2018, 16:34

Re: Топене на злато

Мнениеот bgzlatom » 29 Яну 2020, 10:16

Гледах такива в Алиекспрес, например https://www.aliexpress.com/item/4000591404900.html

Преди година си купих подобно, дори не съм го и пробвал, сега седи някъде :)

Бобината е направена от медна тръба, през която е предвидено да минава водно охлаждане, даже и помпичката е включена в комплекта. Обяснявам си го така - ако потата е голяма, ще е близко до бобината. А тъй като температурата е много голяма, може да деформира и даже да стопи бобината. Затова и трябва да се охлажда.

За ниски мощности (12V, до ~ 10A, т.е. 120W) може да се ползва и компютърно захранване. Може евентуално и зарядно за акумулатор на камиони, те са 24V и към 15-20A (~ 360W). За по-големи мощности или трябва да се пипне захранването, или да се вземе по-мощен изправител.
bgzlatom
 
Мнения: 72
Регистриран на: 23 Яну 2018, 17:40

Re: Топене на злато

Мнениеот doktora » 29 Яну 2020, 11:33

bgzlatom написа:Гледах такива в Алиекспрес, например https://www.aliexpress.com/item/4000591404900.html

Преди година си купих подобно, дори не съм го и пробвал, сега седи някъде :)

Бобината е направена от медна тръба, през която е предвидено да минава водно охлаждане, даже и помпичката е включена в комплекта. Обяснявам си го така - ако потата е голяма, ще е близко до бобината. А тъй като температурата е много голяма, може да деформира и даже да стопи бобината. Затова и трябва да се охлажда.

За ниски мощности (12V, до ~ 10A, т.е. 120W) може да се ползва и компютърно захранване. Може евентуално и зарядно за акумулатор на камиони, те са 24V и към 15-20A (~ 360W). За по-големи мощности или трябва да се пипне захранването, или да се вземе по-мощен изправител.


Аз мисля че тези в алиекспрес не стават за топене на метал слаби са има клипове които го доказват, говоря за масовите от 40 до 150 долара. За охлаждането без вода пак ще го стопи но може би нагревателя няма да издържи дълго. Трябва да има охлаждане и на транзисторите и на бобината. Аз съм взел зарядно за акумулатор 12-24 волта до 50 ампера. Ще вържем и един амперметър, защото в зависимост количеството нагряван метал консумацията на енергия се вдига. Нещо важно златото или среброто което ще се топи трябва да бъде поставено в графитен тигел който пък е добре да се сложи в горе долу точна керамична пота. Целта е да се предпазва графита, защото му се разказва играта на 15-30-то топене и ще трябва нов графитен тигел. Нещо интересно, когато се постави графитния тигел в керамична пота се нагрява само графитния тигел керамиката не се нагрява, може да сложите злато в керамична пота и да го стопите но няма да можете да го излеете защото керамиката няма да стане червена няма електропроводимост като графита.
doktora
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2017, 12:45

Re: Топене на злато

Мнениеот любо » 30 Яну 2020, 21:20

Лаик съм по тези техники, темата е доста интересна! Има ли възможност да се контролира температурата на нагряване?
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко за златото - споделен опит

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron
BGtop