Наличие на злато в магнетита

Наличие на злато в магнетита

Мнениеот магдалена » 27 Апр 2018, 02:04

Понеже забелязах, че сте разсъждавали по тази тема , но не там където трябва , реших да направя такава тема тук където и е мястото.
По въпроса има ли злато в магнетита мога да кажа , че има, а понякога не е никак малко. Естествено не абсолютно навсякъде има злато в магнетита, но се среща изключително често. С мъжа ми сме правили няколко опита да извлечем злато от магнетит и сме успявали. Е разбира се , защото магнетита беше такъв. Много често също така погледнат под микроскоп ( поздрави на Любо :cb8: ) магнетита има пукнатини в който има финни златни люспици, разбира се това се вижда само под микроскоп :cb8: Относно мангана нашия район е много богат на манган и също така богат на атомно злато. В рамките на две-три години сме взимали проби от изключително много места в нашия район и се оказва , че злато което може да бъде извлечено по химичен път има навсякъде , а магнетита при нас е с лопата да го ринеш ( на една лопата земя , една трета е магнетит ). Дори и в момента сме взели магнетит за тестване но не от нашия район, а от един съседен. В скалите който сме взели има доста магнетит , както и минерали наподобяващи вулканично стъкло . Предполагаме че имат и високо съдържание на манган, но това е просто предположение. Но сега нямаме време да видиме какво ще излезе от тази проба.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1568
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот ОПЕЛ ФЕН » 30 Апр 2018, 08:07

темата е много интересна може да опишеш сак го обработвате
ако немаш опел значи немаш ништо 0888619795
Аватар
ОПЕЛ ФЕН
 
Мнения: 674
Регистриран на: 30 Яну 2018, 17:50
Местоположение: костинброд

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот магдалена » 30 Апр 2018, 11:18

Това съм го писала вече в електрониката ( темата е магнетит ), даже ти ме беше питал за него. Ще те помоля да четеш и помниш какво сме писали защото това ще бъде за последен път дето си цитирам пост.
За магнетита има много варианти. Като за начало е хубаво да се смеля на финно ( да стане като брашно ). Единия от вариантите е да минеш магнетита през разредена азотна киселина. Друг вариант е да минеш през сярна киселина и т.н. Но при всички варианти е по-добре преди да се пусне в киселина магнетита да се изпече, като се нагрее до яркочервено и се държи така около 1 час. След минаването през киселината след като е поврял достатъчно в нея останалия неразтворен материал се измива с вряла вода няколко пъти и след това се изсушава. Приготвя се предварително царска вода и щом като изсъхне материала се слага в колба и се залива с царска вода толкова, колкото да покрие плюс още толкова. Задължително разтвора се подгрява до горещо но без да завира. Когато приключи разтварянето разтвора се неутрализира с уреа, сипва му се и двойно количество вода и след това слагаш вътре листове цинк с чиято помощ утаяваш златото и другите метали. Цинка се държи до обезцветяване на разтвора. След това утайката се отделя, премива се и се топи. Получената сплав се разтваря в мъничко царска вода или се пуска в азотна киселина. Останалата неразтворена утайка, в случай че се пусне в азотна киселина се премива и топи. А ако се пусне в царска вода се утаява с метабисулфит по нормалния ред.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1568
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот ОПЕЛ ФЕН » 30 Апр 2018, 20:23

да такае маги извиняваи забравил съм че съм те питал
ако немаш опел значи немаш ништо 0888619795
Аватар
ОПЕЛ ФЕН
 
Мнения: 674
Регистриран на: 30 Яну 2018, 17:50
Местоположение: костинброд

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот bornoec » 30 Апр 2018, 22:37

Ето едно изображение на злато в магнетит, освен в пукнатините идва и като включения в него по време на неговата кристализация. Но както каза Маги не всеки магнетит е златоносен. Скалата е 50 микрометра.
mt_au-min.png
mt_au-min.png (188.84 KiB) Прегледано 9947 пъти
Аватар
bornoec
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Яну 2017, 14:14

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот ОПЕЛ ФЕН » 03 Май 2018, 09:11

тука си има доста златинки :59:
ако немаш опел значи немаш ништо 0888619795
Аватар
ОПЕЛ ФЕН
 
Мнения: 674
Регистриран на: 30 Яну 2018, 17:50
Местоположение: костинброд

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот Arhimed23 » 14 Окт 2018, 10:43

Здравейте,
имам нужда от съвет,
Моля за помощ и съвет за следното:

1. Разтворих речна каша в царска вода - протече бурна реакция, по всичко личи че съдържанието на желязо е високо - разтвора е много мътен и тъмен и при тестване с калаен хлорид цвета е кафеникаво тъмно сив , как мога преди царската вода да разтворя ненужните метали като желязо, олово и.т.н. и след това да обработя с царска вода за да извлека златото.
Другото което не е ясно ако наличието на желязо и магнетити е много голямо дали въобще съм стигнал до златото - т.е. дали е достатъчно количеството царска вода и тя да е разложила предимно желязото и другите метали и като се е стигнало до златото да не е била активна вече (на 2кг каша сложих 3,5л царска вода 1част азотна 62% :3 части солна 33%)

2.Другото което се получава е след разтваряне на кашата в царска вода (24часа) и гасене на излишния азот с урея, след добавяне на натриев метабисулфид има бурна реакция (сигурно едно 150-200грама сложих и при всяко добавяне си имаше реакция) и накрая нищо - няма злато... Нали метабисулфида е селективен редуктор на злато, защо протича реакция при положение че накрая от утайката не излезна злато.

3. И накрая след като не се получи нищо :( редуцирах целия разтвор със цинк на прах - отне ми адски много цинк - около 300-400гр с бурна реакция - дали от добавянето на голямо количество метабисулфид не знам защо но буквално разтвора полудяваше - а бях сложил достатъчно урея за да изгася азотната...

Та основния въпрос е как е най-удачно да се подходи при голямо наличие на желязо и други метали за да се извади златото ?

Ще бъда благодарен да получа съвет:)
Arhimed23
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2018, 19:38

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот магдалена » 14 Окт 2018, 12:18

Тая каша дето си разтварял само магнетит ли е или е смесен пясък, какво точно представлява? Има допуснати много грешки в процедурите. И не бива да използваш метабисулфит първия път понеже няма да направиш нищо с него ако ще да сложиш и едно кило.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1568
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот ОПЕЛ ФЕН » 14 Окт 2018, 23:04

колега много материал си похабил коста с 2.5 л царска ще извади 10грама злато от елките :59: в раздел електроника :59: маги е описала как става само требе да го прочетеш успех
ако немаш опел значи немаш ништо 0888619795
Аватар
ОПЕЛ ФЕН
 
Мнения: 674
Регистриран на: 30 Яну 2018, 17:50
Местоположение: костинброд

Re: Наличие на злато в магнетита

Мнениеот Arhimed23 » 15 Окт 2018, 11:32

магдалена написа:Тая каша дето си разтварял само магнетит ли е или е смесен пясък, какво точно представлява? Има допуснати много грешки в процедурите. И не бива да използваш метабисулфит първия път понеже няма да направиш нищо с него ако ще да сложиш и едно кило.


Има и смесен пясък. абе всичко....:(
Какво трябва да се направи в случая ? :ba7:
Arhimed23
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2018, 19:38

Следваща

Назад към Всичко за златото - споделен опит

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron
BGtop