Иглено злато?

Иглено злато?

Мнениеот daimio » 19 Мар 2020, 11:51

Здравейте колеги!
Обръщам се към хората с повече опит, тъй като от скоро практикувам хобито и въпреки, че изчетох доста неща, все пак не съм сигурен дали преценката ми е точна!
На въпроса - вчера извадих една златинка, дълга малко повече от милиметър, широка около две десети (примерно :a5: ), идеално права, като малка игла или пръчка. Леко е по-широка в единия край и почти остра в другия. В легена беше на дъното и не помръдваше даже и при по-енергични движения при разлистването на магнетита! Още има остатъци скалист материал по нея.
Това ли е "иглено злато"? А ако е - какво точно означава това и какво ще ме посъветвате да направя?
Ще се радвам и да споделите личен опит с такова злато и действията си - открихте ли източника, имаше ли и микрон, а коренно злато и т.н.
Благодаря и успехи на всички!
daimio
 
Мнения: 24
Регистриран на: 13 Мар 2020, 17:17

Re: Иглено злато?

Мнениеот daimio » 19 Мар 2020, 11:52

Не мога да кача снимките! Намалих ги уж, но пак били големи!
Как да ги кача?
daimio
 
Мнения: 24
Регистриран на: 13 Мар 2020, 17:17

Re: Иглено злато?

Мнениеот любо » 19 Мар 2020, 17:33

daimio написа:Не мога да кача снимките! Намалих ги уж, но пак били големи!
Как да ги кача?

Желателно е да бъдат около 215kb, аз ползвам на компа paint а за да ги смаля, а иначе има и програми, но не ги знам
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Иглено злато?

Мнениеот любо » 19 Мар 2020, 17:44

daimio написа:Здравейте колеги!
Обръщам се към хората с повече опит, тъй като от скоро практикувам хобито и въпреки, че изчетох доста неща, все пак не съм сигурен дали преценката ми е точна!
На въпроса - вчера извадих една златинка, дълга малко повече от милиметър, широка около две десети (примерно :a5: ), идеално права, като малка игла или пръчка. Леко е по-широка в единия край и почти остра в другия. В легена беше на дъното и не помръдваше даже и при по-енергични движения при разлистването на магнетита! Още има остатъци скалист материал по нея.
Това ли е "иглено злато"? А ако е - какво точно означава това и какво ще ме посъветвате да направя?
Ще се радвам и да споделите личен опит с такова злато и действията си - открихте ли източника, имаше ли и микрон, а коренно злато и т.н.
Благодаря и успехи на всички!

Игленото злато, понякога е откъртено от камъни които са били в реката, възможно е и да е от самата жила.
Това е така нареченото иглено злато.
Какво означава ли? Нищо, просто вида и формата се оприличава на игла.
Какво да те посъветвам! Събирай, колкото повече - толкова повече, както е казал Мечо пух :mrgreen:
Близо до източника, микрон има редко - предполага се, че силната вода го издухва към по-спокойни места. И все пак всичко си зависи от конкретното място.
Успех със хобито!
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Иглено злато?

Мнениеот daimio » 19 Мар 2020, 18:21

Благодаря Любо!
Със снимките няма да се оправя - намалени са от 280 нагоре!
А за златото си прав :) Като прахосмукачка съм :)
И като казваш за жилата - тази игличка я извадих от дупката на един голям колкото топка за баскет камък, който беше заровен в наноса, отдолу беше катраненочерен и имаше част от кварцова жила, дебела около 2 сантиметра и колкото детска длан на ширина! Тя беше от долу на камъка, в черната част, заровена в наноса, Явно камъка е бил граница на кварцова жила и част от нея се е откъртила с него. От леглото му излезе игличката! Ще го огледам по-подробно :)
Поздрави!
daimio
 
Мнения: 24
Регистриран на: 13 Мар 2020, 17:17

Re: Иглено злато?

Мнениеот любо » 19 Мар 2020, 22:28

Затиснал я е камъка - да не бега :cb8:
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Иглено злато?

Мнениеот daimio » 20 Мар 2020, 09:45

:59:
А възможно ли е според теб тази игла да е от кварца, който се е откъртил заедно с този камък и още стои залепнал за него - от долната страна, от към заровената в наноса част (затискащата :))?
От долу целият камък беше в черни петна (златопоказващи?!?!). Кварцът беше бял на цвят (може би с лек жълтеникав оттенък) и ясно си личеше, че се е откъртила цяла секция от жилата - от външната му страна има една специфична кора, каквато има и от към страната, където стои на камъка и точно с нея контактува и е прикрепен към камъка, т.е. се е откъртила част от цялата дебелина на кварцовата жила!
Дали е възможно тази игла да е от този камък?
daimio
 
Мнения: 24
Регистриран на: 13 Мар 2020, 17:17

Re: Иглено злато?

Мнениеот любо » 20 Мар 2020, 22:28

Напълно възможно е, понеже двата материала - камък и метал, имат различно температурно разширение и при ниски и високи температури, двата материала изпадат във фактически развод :mrgreen:
Оцветяването на камъните се дължи на високата минерализация в утайките в реката.
Черните петна са окислен пирит или някакви други минерали, колко са злтопоказващи е друг въпрос. Натроши кварца от тоя камък и премий материала, може да излезе нещо.
Макар че като се сетя колко камъни съм строшил :ef4: спокойно може да да ги ползвам за добавка в бетона за една плоча :cb8:
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Иглено злато?

Мнениеот daimio » 20 Мар 2020, 23:54

:59:
Благодаря Любо! Ще го натроша и ще го прегледам тоя кварц! Без да се увличам обаче, все пак това ми е хоби, няма да строя къща я!!! :)
daimio
 
Мнения: 24
Регистриран на: 13 Мар 2020, 17:17

Re: Иглено злато?

Мнениеот любо » 20 Мар 2020, 23:58

:cb8: То така като се почне, ако даде някоя златинка и после все се оглеждаш за чука :devil: :cb8:
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Следваща

Назад към Всичко за златото - споделен опит

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 5 госта

cron
BGtop