Здраве и лечение с билки Черен бъз

Всичко за билките и тяхното приложение

Здраве и лечение с билки Черен бъз

Мнениеот Znahara555 » 04 Мар 2016, 12:00

Има над 20 разновидности на бъза. Най често използвани са черния бъз (расте като дърво) и тервистия бъз (бъзак). Берат се плодовете и на двата вида. Лечебните свойства са многостранни. Имат антиканцерогенно ( противораково ) действие, като неутрализират свободните радикали, укрепат организма, действат при грип, диабет, проблеми със щитовидната жлеза, при гастрит, анемия, миома, невралгии, бъбречни заболявания, ревматизъм, хепатит, подкрепя сърдечноседовата система. Внимание: берат се само добре узрелите плодове ( зелените са отровни, съдържат цианиди ) ! Не се консумират в суров вид. Биологично активните вещества са в тъмнолилавата обвивка. Съдържат фитохимикали, разтворими фибри, минерали, витамин С, от група В и антиоксиданти от група А, Омега 3 каротин, глюкоза, фруктоза, аминокиселини, тирозин, багрилни вещества, йод. Плодовете не се приемат вътрешно при бременни и кърмачки, заради риска от глюкозидна токсичност.
За регулиране на обмяната се препоръчва една супена лъжица изсушени бъзови плодчета, накиснати от вечерта в 200 мл леко топла вода. На сутринта течността се прецежда, затопля се и се изпива на гладно. Поради богатото съдържание на витамин С, чай от плодовете е подходящ за пушачи, които се нуждаят от добавки на витамин С.
Рецепта: Нареждат се в по голям стъклен буркан, ред плод, ред захар, докато се напълни. Последният слой е от дебел пласт захар. Бурканите се нареждат на тъмно, покриват се с марля, за да диша сместа. След 40 дни се прецежда смаста през сито или тензух в стъклени бурканчета или бутилки. От смета се приема по една супена лъжица сироп сутрин на гладно. Вкусът е леко резлив. Отворената смес се държи в хладилник. Народният лечител Петър Димков смята бъза за една от най - силните български билки. В бележките си той пише, че лястовичките преди да тръгнат на юг се запасяват с енергия, като кълват плодчетата на бъза.
За допълнителна информация 087 817 26 37 или www ivanhristov555@gmail.com. :59:
Аватар
Znahara555
 
Мнения: 63
Регистриран на: 26 Фев 2016, 18:37

Re: Здраве и лечение с билки Черен бъз

Мнениеот paviora » 04 Мар 2016, 18:39

Колеги имам такъв сироп от бъзак ,ако някой се нуждае мога да му дам една бутилка...
Аватар
paviora
 
Мнения: 232
Регистриран на: 22 Фев 2015, 16:00
Местоположение: Костинброд

Re: Здраве и лечение с билки Черен бъз

Мнениеот saandooo-BIG AL » 04 Мар 2016, 20:43

Здр. бай Георги,донеси го в неделя на пчелата ако може!
копам седнал,що не мога легнал
Аватар
saandooo-BIG AL
 
Мнения: 251
Регистриран на: 28 Юни 2014, 16:54
Местоположение: ШОП

Re: Здраве и лечение с билки Черен бъз

Мнениеот paviora » 24 Сеп 2016, 22:03

Все още може да се намери добре узрел черен бъз за лекувит сироп.
На мен ми помага .Трвта година нема грип нема постоянните кашлици.
Аватар
paviora
 
Мнения: 232
Регистриран на: 22 Фев 2015, 16:00
Местоположение: Костинброд

Re: Здраве и лечение с билки Черен бъз

Мнениеот yavor_penev » 28 Сеп 2016, 15:23

Давай нещо за бъбреци човек че от кризи ми идва да се метна от балкона вече :ba7:
Вятъра свири в суха тръстика, завет ми правят бутилки с мастика.
Аватар
yavor_penev
 
Мнения: 1323
Регистриран на: 28 Юни 2014, 11:55

Re: Здраве и лечение с билки Черен бъз

Мнениеот paviora » 28 Сеп 2016, 21:03

В аптеката има ,,чай на Ламбрев,,.А също така и мечо грозде ЛИСТА.На кутийте има упътване.
Аватар
paviora
 
Мнения: 232
Регистриран на: 22 Фев 2015, 16:00
Местоположение: Костинброд


Назад към Билки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron
BGtop