Улей

Re: Улей

Мнениеот mariotodorov » 05 Май 2016, 13:06

Аз пък мога да се хвана на бас с всеки че миниорския мъх за улей изпуска също толкова да не кажа и повече от гумата.
Няма да обяснявам защо.
Друг е въпроса накрая кой колко дълго ще промива и какво количество концентрат
Лично съм пробвал и с двата вида и няколко вида гумени и единственото което правех е да наблюдавам ко се случва
Единственото му предимство е теглото му
Аватар
mariotodorov
 
Мнения: 80
Регистриран на: 14 Дек 2015, 21:05
Местоположение: Варна

Re: Улей

Мнениеот любо » 05 Май 2016, 16:57

mariotodorov написа:Аз пък мога да се хвана на бас с всеки че миниорския мъх за улей изпуска също толкова да не кажа и повече от гумата.
Няма да обяснявам защо.
Друг е въпроса накрая кой колко дълго ще промива и какво количество концентрат
Лично съм пробвал и с двата вида и няколко вида гумени и единственото което правех е да наблюдавам ко се случва
Единственото му предимство е теглото му

Здравей.
По принцип миньорския мъх е за драга / не че не става и за улей, зависи от дебелината/ и за по-продължителна работа, защото капана за тежката фракция е по-дълбок и при правилна настройка /вода - наклон/ -предполага по-продължителната работа.
Да прав си, че в него се събира много повече материал за дообработка, за това спор няма.
През времето в което се занимавам с това хоби съм работил с какви ли не пособия за ръчно извличане на златинки. Знам колега, който при липса на улей, е работил с гола ламарина и е хванал също толкова златинки колкото и другите. Тук нещата опират вече до знание и можене. :) Извода до който съм стигнал е , че всяко едно можеш да го накараш да работи с еднаква ефективност, стига да съблюдаваш физичните закони.
Всяка една река е различна и златото в нея също е различно, също така и съпътстващата тежка фракция. Няма универсално съоръжение което да работи навсякъде, винаги има компромис.
Всеки сам трябва да прецени кое съоръжение му е най-подходящо за работа, а пък е и въпрос на навик.
Няма улей или каквото и да е съоръжение, да не изпуска, въпроса загубите да са сведени до минимум.
Относно теглото не съм съгласен, улея окомплектован със гума /каквато и да е/ едва ли е по-тежък от улей окомплектован с мъх и просечена.
Относно по-горе за улея на колегата. Водосборната фуния, освен че вкарва повече вода, също така и я разстила равномерно. В неговия случай, ако прецени че водата която постъпва в улея не му е достатъчна или не му разстила водата и материала добре, винаги може да си добави такава с камъни от реката и да насочи силата на водата в нужното място.
П.п. Малко са колегите като теб които в процеса на работа наблюдават какво се случва.
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Улей

Мнениеот Black_XS » 05 Май 2016, 18:27

:59: :96: :2e1: :c1e:
Там където има пари,приятели няма..
Аватар
Black_XS
 
Мнения: 32
Регистриран на: 14 Мар 2016, 17:29
Местоположение: Сливен

Re: Улей

Мнениеот магдалена » 06 Май 2016, 00:21

:96: Любо :39: . Искам да добавя още нещо, което съм забравила да напиша. Едно много важно предимство на миньорския мъх пред гумената стелка и то е,че с една настройка на вода-наклон можеш едновременно да хванеш и ситно злато и едро злато и микронно. При гумената стелка това не може да стане,защото по едрата фракция образува вихрушки,който вдигат микронното злато и то си заминава заедно с отпадъка. За да задържиш микронна в гумената стелка е необходимо фракцията да е ситно пресята,джобчетата да са по-дълбоки,налягането на водата много ниско,наклона също да е по-малък. Така златото,което не се вижда с просто око си остава там. При тези условия улея с гумени стелки не може да функционира и да обработва едра фракция,докато миньорския мъх,благодарение на неговата структура успешно задържа микронното злато заедно с по-едрото и при по-високо налягане на водата и по-голям наклон. Веднъж попаднало на дъното на миньорския мъх нема как да бъде извадено от каквито и да било вихрушки и ксмъчета.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1566
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Улей

Мнениеот Black_XS » 06 Май 2016, 11:41

Е това е ,е това исках да чуя за тези стелки,защо ли защото съм гледал това нещо как работи със много вода и със малко вода и дребосъка си го лови като магнит никой не е казал че не отърва златце,Но си представете как хвърляме на реката една стелка гумена и Мъх е така без улей без нищо и след няколко дена или след две седмици намираме тези същите стелки и сопред вас коя стелка ще има GOLD?Не съм спорил и за гумените но като си помисля и видя структурата на мъха как е оплетено яко незнам .Почти на 90% се ползва МЪх а гумата се ползва само в началото на улея или драгата за да се види какво минава има ли нема ли .Гумата на много вода според мен неможе да лови много златинки зависи пак колко са високи капанчетата но пък ако са високи много неможе да исчисти капанчетата аз расъждавам така .Гледах доста клипчета и мъха се ползва за всичко. :59: :96: Даже върху чистия мъх пускат материал във едно видео и пак става без мрежа .Но аз все пак ще си направя улей със гумени стелки да имам . :2e1: :c1e:
Там където има пари,приятели няма..
Аватар
Black_XS
 
Мнения: 32
Регистриран на: 14 Мар 2016, 17:29
Местоположение: Сливен

Re: Улей

Мнениеот mariotodorov » 06 Май 2016, 16:19

магдалена написа::96: Любо :39: . Искам да добавя още нещо, което съм забравила да напиша. Едно много важно предимство на миньорския мъх пред гумената стелка и то е,че с една настройка на вода-наклон можеш едновременно да хванеш и ситно злато и едро злато и микронно. При гумената стелка това не може да стане,защото по едрата фракция образува вихрушки,който вдигат микронното злато и то си заминава заедно с отпадъка. За да задържиш микронна в гумената стелка е необходимо фракцията да е ситно пресята,джобчетата да са по-дълбоки,налягането на водата много ниско,наклона също да е по-малък. Така златото,което не се вижда с просто око си остава там. При тези условия улея с гумени стелки не може да функционира и да обработва едра фракция,докато миньорския мъх,благодарение на неговата структура успешно задържа микронното злато заедно с по-едрото и при по-високо налягане на водата и по-голям наклон. Веднъж попаднало на дъното на миньорския мъх нема как да бъде извадено от каквито и да било вихрушки и ксмъчета.

Има стелки с различна по големина, ширина и дълбочина каналчета за различните размери златце.
Там де падне ситното едро не влиза и обратното.
Също и такива с първични и вторични и с микро завиряния и също такива за началото и за края на устройството защото потока и скоростта са различни в двата края.
Също има и с ъс стъпаловидни дъна за постепенно отлагане и забавяне , също и такива с дабъл дроп или двойно пропадане и т.н.
Гумена стелка не дава представа само за една гума с канали на нея еднородни по вид и дълбочина от до.
Кофтито при минйорския е че не виждаш какво се случва и неможеш да контролираш нещата спрямо матеряла и незнаеш кога да спреш за разтоварване.
Всеки сам избира за себе си свойте приоритети.
Просто едните и другите вършат едно и също по различен начин.
На моя терен има само леща и боб , микрон не съм намирал :cb8: :cb8: :cb8:
Аватар
mariotodorov
 
Мнения: 80
Регистриран на: 14 Дек 2015, 21:05
Местоположение: Варна

Re: Улей

Мнениеот любо » 06 Май 2016, 16:57

mariotodorov написа:На моя терен има само леща и боб , микрон не съм намирал :cb8: :cb8: :cb8:

Пожелавам ти лешници и орехи, :59: :)
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Улей

Мнениеот магдалена » 06 Май 2016, 17:02

Ех,ако беше и при нас леща и боб,немаше да си играем за микрона,но в моя район преобладава микрон и брашно,така че нямам избор.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1566
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

Re: Улей

Мнениеот любо » 06 Май 2016, 23:45

Black_XS написа:Но си представете как хвърляме на реката една стелка гумена и Мъх е така без улей без нищо и след няколко дена или след две седмици намираме тези същите стелки и сопред вас коя стелка ще има GOLD?Не съм спорил и за гумените но като си помисля и видя структурата на мъха как е оплетено яко незнам . :2e1: :c1e:

Златното руно,не е руно от злато, а една овча кожа която са залагали в реките да събира златото. Явно тогава са нямали миньорски мъх и това е бил прототипа на днешния :) .
Аватар
любо
Администратор
 
Мнения: 1281
Регистриран на: 29 Юни 2014, 21:41
Местоположение: дървен шоп

Re: Улей

Мнениеот магдалена » 07 Май 2016, 00:42

Познавам един възрастен златар,който 50 години е в този занаят и до ден днешен прави капани от овча кожа по реките,въпреки че има всякакви други възможности.
Не бъди копие на другите, светът цени оригиналите.
Аватар
магдалена
 
Мнения: 1566
Регистриран на: 12 Ное 2015, 01:05
Местоположение: село Ракита

ПредишнаСледваща

Назад към Видове съоръжения за добив на речно злато

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

BGtop